Arvostus on euroja -kampanja näkyy ja kuuluu kevään aikana

Jytyn kampanja muistuttaa palkan ja hyvinvoinnin merkityksestä sekä kannustaa kertomaan, miten itse on kokenut työelämässä arvostusta.

”Juhlapuheissa kuulee ylisanoja: kuinka me tulisimme toimeen ilman sinua?”
”Meillä on töissä leikattu kaikesta. Paitsi investoinneista, myös hyvinvoinnista.”
”Kun puhutaan palkankorotuksista, meitä ei mainita koskaan.”

Nämä sitaatit ovat autenttisia jäsentemme vastauksia, kun kysyimme heiltä kokemuksia työn arvostukseen liittyen.

Kuntien ja hyvinvointialueiden työ- ja virkaehtosopimusneuvottelut alkoivat maaliskuussa, ja neuvotteluiden tahti kiihtyy kohti huhtikuun loppua, johon asti nykyiset sopimukset ovat voimassa.

Jyty tavoittelee neuvotteluissa erityisesti ostovoimaa turvaavia palkankorotuksia ja palkkaohjelman jatkumista. Tavoitteemme tueksi kampanjoimme huhtikuun aikana Arvostus on euroja -viestillä.

Mainoskampanja näkyy ja kuuluu somekanavissa, verkkomedioiden sivuilla, Onnibusseissa ja valtakunnallisilla radiokanavilla.

– Sopimusneuvottelut ovat tyypillisesti tärkeää ja aktiivista jäsenmarkkinoinnin aikaa. Se on myös tämän kampanjan tarkoitus, mutta lisäksi haluamme nostaa esiin työn arvostuksen: miten sitä osoitamme ja koemme, kertoo Jytyn viestintäjohtaja Jaana Parkkola.

Kampanjaan voi kuka tahansa osallistua sosiaalisessa mediassa tunnisteella #ArvostusOnEuroja. Nyt on aika viedä juhlapuheet käytäntöön!

Jytyläinen, juuri nyt on hyvä hetki vinkata jäsenyydestä työkaverille! Olemme tehneet tämän helpoksi: voit lähettää suosittelusivustomme kautta viestin useammalle henkilölle yhdellä kertaa. Viestissä kerrotaan ytimekkäästi 10 syytä kuulua Jytyyn.

Suosittelu on myös palkitsevaa. Saat jokaisesta liittyneestä jäsenestä palkintopisteitä, jotka voit käyttää parhaaksi katsomallasi tavalla – vaikka poreammeeseen! Voit lukea palkintopisteistä tarkemmin nettisivuiltamme.

Vielä bonusvinkki jäsenyyden suositteluun: liittymiskuukausi on uusille liittyville jäsenille tällä hetkellä maksuton. Uuden jäsenet saavat myös noin 10 euron arvoisen lahjan. Eli nyt jos koskaan kannattaa liittyä.

Asiasanat: