Pelastustoimen operatiivisen henkilöstön lomautukset ovat erittäin harvinaisia, vaikka hyvinvointialueiden säästöpaineet ovat olleet tiedossa. Etelä-Karjalan pelastuslaitos lomauttaa tämän vuoden aikana koko henkilöstönsä, yhteensä noin 130 työntekijää.
Lomautus koskee myös pelastajia, ja on heidän osaltaan viiden päivän mittainen.
– Operatiivisten pelastajien lomautus on täysin ennenkuulumaton ratkaisu. Tähän asti pelastuslaitokset ovat onnistuneet toteuttamaan hyvinvointialueiden edellyttämät säästöt muilla sisäisillä ratkaisuillaan, sanoo pelastusalan neuvottelupäällikkö Pasi Jaakkola Jytystä.
Suomen pelastusalan ammattilaiset SPALin puheenjohtaja Jari Koivuluoma muistuttaa, ettei pelastuslaitoksilla käytännössä ole ylimääräistä henkilöstöä.
– Lomautukset johtavat suurella todennäköisyydellä tilanteisiin, joissa pelastuslaitokset joutuvat sulkemaan pienempiä pelastusasemia tai pudottamaan yksiköitä pois vahvuudesta, Koivuluoma sanoo.
Jaakkolan mukaan hyvinvointialueen päätöksellä voi olla merkittäviä vaikutuksia pelastuspalvelujen toimintakykyyn ja pelastushenkilöstön työturvallisuuteen.
– Työvuorojen henkilöstöresurssit on määritelty pelastustoimen palvelutasopäätöksessä. Lomautus merkitsee mahdollisesti sitä, että näiden henkilöstöminimien alle ollaan menossa.
Tilannetta on hänen mukaansa seurattava tarkasti.
– Ammattiliitot todennäköisesti selvittävät, johtaako pelastajien lomautus Etelä-Karjalassa palvelutasopäätöksen rikkomiseen.
SPALin viime syksynä tekemän selvityksen mukaan pelastusalalla on lisätty henkilöstöön kohdistuvia säästötoimia. Lomautuksia on toteutettu aiemminkin, mutta tähän asti ne ovat kohdistuneet esihenkilö- ja päällystötehtäviin.
Etelä-Karjalan hyvinvointialueen lomautuksista uutisoi ensimmäisenä Yle.