Miten työpäivän aikaista liikkumista voidaan lisätä sinun työssäsi? Tule mukaan keskustelemaan ja vaikuttamaan!
15.4.2026
17:00-18:30
Webinaari
Jäsenkoulutus
Valtakunnallinen
Työpaja Teamsissa
9.4.2026
Ammattiliitto Jyty haluaa vahvistaa Jytyn jäsenten työssäjaksamista ja työhyvinvointia, tukea heidän vireyttään, hyvinvointia ja palautumista arjessa. Olemme aloittaneet yhteistyön Työterveyslaitoksen kanssa Työikäiset liikkeelle -hankkeen puitteissa.
Oletko kiinnostunut kuulemaan ja keskustelemaan oman alasi muiden ammattilaisten kanssa siitä, miten omaa työhyvinvointia voisi tukea arjen pienillä teoilla juuri sinun ammattialalla? Tule mukaan sihteeri- ja hallintoalan Teams-työpajaan vaihtamaan kokemuksia ja kuulemaan, millaisia ratkaisuja jytyläisten työpaikoilla on löydetty liikkumisen, kuormituksen ja palautumisen tueksi. Työpajasta saat uusia näkökulmia omaan työhösi ja pääset jakamaan omia kokemuksiasi arkiliikkumisen pienistä teoista. Keskustelun pohjalta kootaan hyväksi havaittuja käytäntöjä, joita voidaan hyödyntää laajemmin koko ammattialalla.
Voit halutessasi pyytää mukaan työpajaan myös esihenkilösi tai muita henkilöitä työyhteisöstäsi. Työhyvinvointi kuuluu kaikille ja on työpaikan yhteinen asia! Työpaja kestää 1,5 tuntia ja sen vetää Työterveyslaitoksen asiantuntijat. Tilaisuuden avauksesta vastaavat Jytyn asiantuntijat. Tilaisuuksia ei tallenneta. Keskustelut käydään avoimesti ja luottamuksellisessa ilmapiirissä turvallisen tilan periaatteita noudattaen.
Ilmoittaudu mukaan 9.4.2026 mennessä! Ilmoittautuneet saavat vahvistusviestin, jossa on linkki verkossa pidettävään työpajaan.
Työpaja on avoin kaikille sihteeri- ja hallintotyön parissa työskenteleville.
Työpaja on maksuton.
Työikäiset liikkeelle -hanke
Työikäiset liikkeelle -hanke on osa hallitusohjelmaan lukeutuvan Suomi Liikkeelle -ohjelman toteuttamista. Hankkeen tavoitteena on työikäisen väestön toiminta- ja työkyvyn vahvistuminen sekä liikunnan ja työkykyosaamisen lisääntyminen työelämässä, eri koulutusasteilla ja terveydenhuollon palveluissa.
Tavoitteena on edistää väestön fyysistä aktiivisuutta työelämän rakenteellisten muutosten avulla, jotka ulottuvat työpaikoille asti. Keskiössä ovat henkilöt, jotka liikkuvat liian vähän tai ovat työkykyriskissä. Toimenpiteet tukevat myös kaikkien työikäisten vireyttä, hyvinvointia ja palautumista.