Direkt till innehåll
  • Logga in i e-tjänsten
  • Arbetslöshetskassa
  • fi
  • sv
  • en
Nyhetsrum Bli medlem
  • Medlemskap
    • Varför lönar det sig att gå med i Jyty?
      • Information om inträde
      • Studerandemedlemskap är gratis
      • Rekommendera Jytys medlemskap
    • Skötsel av medlemskapet
      • Meddela om ändringar i medlemsuppgifterna
      • Medlemsavgifter
      • Anvisningar för löneräknaren
      • E-tjänster
      • Medlemskort
      • Medlemskapsslag
      • Användarvillkor och sekretess
    • Arbetslivets medlemsförmåner
    • Fritidens medlemsförmåner
  • Arbetslivet
    • Kollektivavtal
    • Arbetslivsguiden
    • Ofta frågat om anställningar
    • Undersökningar och statistik
  • Verksamhet
    • Inverkan på arbetslivet
    • Arbetsplatsens intressebevakning
    • Region- och föreningsverksamhet
    • Branscher
      • De vanligaste yrkestitlarna
    • Ansvarsfullhet
  • Aktuellt
    • Nyhetsrum
      • Pressmeddelande
      • Medlemsbulletin
      • Nyhetsarkiv
    • Jyty-tidningen
    • Utbildnings- och evenemangskalender
    • Utbildning
    • Teman
      • Avtalsförhandlingar
      • Jyty-valet 2024
  • Jyty
    • Information om oss
      • Strategi och värderingar
      • Beslutsfattande och administration
    • Materialbank
  • Kontaktuppgifter
    • Servicekanaler
      • Medlemsservice
      • Anställningsrådgivning
      • Ge respons
    • Personal
      • För media
      • Faktureringsadress
    • Föreningar
      • Lokalföreningar
      • Nationella föreningar
      • Samarbetsföreningar
    • Arbetslöshetskassan
  • Logga in i e-tjänsten
  • Arbetslöshetskassa
  • fi
  • sv
  • en
Nyhetsrum
Hem > Nyhetsrum > Hälsosäkerheten vid gränserna: Beslut om skyldigheterna för personer som anländer till Finland från…
7.7.2021 |
  • Medlemsbulletin

Hälsosäkerheten vid gränserna: Beslut om skyldigheterna för personer som anländer till Finland från utlandet

Lyssna på artikeln:

Tisdagen den 6 juli fattade statsrådet beslut om temporära ändringar av lagen om smittsamma sjukdomar och om en modell som i fortsättningen tillämpas för att hindra coronaviruset från att spridas från utlandet med personer som anländer till Finland

Personer som anländer till Finland ska från och med den 12 juli 2021 visa upp intyg över att ha blivit vaccinerade med en covid-19-vaccinationsserie eller intyg över att ha genomgått coronavirussjukdom inom de senaste sex månaderna. Inresande som kan visa upp intyg över någotdera har inga andra skyldigheter som hänför sig till hälsosäkerheten vid ankomsten till Finland.

Andra personer ska visa upp intyg över ett negativt resultat av ett covid-19-test som tagits före ankomsten till landet eller intyg över att ha fått en första vaccindos minst 14 dygn före ankomsten. I båda ovannämnda fall måste inresande dessutom gå och testa sig tre till fem dygn efter ankomsten. Det gäller att undvika kontakt med andra människor och stanna hemma eller på inkvarteringsstället tills ett negativt testresultat har bekräftats.

Personer som anländer till Finland och inte kan visa upp intyg över en covid-19-vaccinationsserie, över genomgången coronavirussjukdom, över ett negativt testresultat eller över att ha fått en första vaccindos minst 14 dygn före ankomsten till landet, ska delta i ett covid-19-test genast efter ankomsten till Finland och i ett andra test tre till fem dygn efter ankomsten.

Skyldigheten att visa upp intyg eller delta i test gäller inte personer som anländer till Finland från ett land eller ett område där incidensen av covid-19 eller förekomsten av virusvarianter inte medför någon särskild risk för spridning av epidemin. Statsrådet har utfärdat en förordning om vilka länder och områden det gäller. Dessa länder och områden är Australien, Hongkong, Island, Israel, Kina, Macao, Malta, Nya Zeeland, Polen, San Marino, Singapore och Vatikanstaten samt kommunerna Storfjord, Kåfjord, Nordreisa, Kautokeino, Karasjok, Tana, Nesseby och Sør-Varanger i Norge. Förordningen ändras ifall epidemiläget i länderna och områdena förändras.

Skyldigheten att delta i covid-19-test gäller personer som fyllt 16 år. I lagen anges också vissa undantagsgrupper som inte omfattas av skyldigheten att visa upp intyg och delta i test.

Enligt lagen om smittsamma sjukdomar är det straffbart att inte delta i de covid-19-tester som krävs.

De temporära ändringarna av lagen om smittsamma sjukdomar och statsrådets förordning träder i kraft den 12 juli 2021. De temporära ändringarna gäller till och med den 15 oktober 2021. Förordningen gäller till och med den 31 augusti 2021.

Ytterligare information:

  • Statsrådets förordning om undantag från skyldigheten att visa upp covid-19-intyg och delta i covid-19-test

Dela:
Jaa.
Jaa.
Jaa linkki sähköpostilla.

Mer om ämnet:

19.12.2025

Ett livsvänligt arbetsliv – varför lönar sig medlemskap i ett fackförbund?

Medlemsbulletin
26.8.2025

Jyty förnyade sin strategi: medlemmens förmån och upplevelse i fokus

Medlemsbulletin
27.6.2025

Har du någon gång tänkt på vad allt du får med Jytys medlemsavgift?

Medlemsbulletin

Det senaste:

  • 23.6.2026

    Jyty: ”Lönebetalning vid drönarhot är det enda rätta beslutet”

  • 3.6.2026

    Jyty: Reformen av socialvårdslagen styrs av sparmålen

  • 2.6.2026

    Jyty: Ändringen av upphandlingslagen ökar osäkerheten och kostnaderna i offentliga upphandlingar

  • 27.5.2026

    Jyty: Fortbildning av arbetstagare måste underlättas

  • 12.5.2026

    Jyty: Godkänner regeringen en lagförändring, som kan försvaga jämställdheten i arbetslivet på ett aldrig tidigare skådat sätt?

  • 23.4.2026

    Jyty om ramförhandlingarna: Regeringens extra inbesparingar piskar den offentliga sektorn och sh-organisationerna hårt

 Fackförbundet Jyty logo

För att ditt arbete är viktigt

Servicekanaler

Medlemsservice

Ansökan om medlemskap, medlemskap,
ändring av medlemsuppgifter och e-tjänsten:
020 789 3730
jasenrekisteri@jytyliitto.fi

Skötsel och ändringar av medlemsavgifter:
020 789 3730
jasenmaksut@jytyliitto.fi

Anställningsrådgivning

Anställningsrådgivning i regionkontoren
Anställningsrådgivning inom alla sektorerna:
020 789 3700
tyosuhdeneuvonta@jytyliitto.fi

Gå med i Jyty
Arbetslöshetskassa

Arbetslöshetsskydd, inkomstrelaterad
dagpenning och alterneringsersättning
asiakaspalvelu@aariakassa.fi
tel. 020 7655 900
Arbetslöshetskassans e-tjänst:
www.aariakassa.fi

Elektroniska tjänster

Jässäri, Operetti ja Omanetti

Kontaktuppgifter

Personal

Fackförbundet Jyty rf
Elimägatan 5
00510 Helsingfors
E-post: fornamn.efternamn@jytyliitto.fi
Förbundets telefonväxel: 020 789 3799

Föreningar

Lokala och riksomfattande föreningar

För medier
Jyty-tidningens redaktion
Faktureringsadress

Material

Materialbank

Anvisningar för det visuella uttrycket, Jytys logo,
bilder på ordförande samt broschyrer och handböcker

Cookieinformation

Social medier

#jyty #jytyläiset#ammattiliittojyty