Direkt till innehåll
  • Logga in i e-tjänsten
  • Arbetslöshetskassa
  • fi
  • sv
  • en
Nyhetsrum Bli medlem
  • Medlemskap
    • Varför lönar det sig att gå med i Jyty?
      • Information om inträde
      • Studerandemedlemskap är gratis
      • Rekommendera Jytys medlemskap
    • Skötsel av medlemskapet
      • Meddela om ändringar i medlemsuppgifterna
      • Medlemsavgifter
      • Anvisningar för löneräknaren
      • E-tjänster
      • Medlemskort
      • Medlemskapsslag
      • Användarvillkor och sekretess
    • Arbetslivets medlemsförmåner
    • Fritidens medlemsförmåner
  • Arbetslivet
    • Kollektivavtal
    • Arbetslivsguiden
    • Ofta frågat om anställningar
    • Undersökningar och statistik
  • Verksamhet
    • Inverkan på arbetslivet
    • Arbetsplatsens intressebevakning
    • Region- och föreningsverksamhet
    • Branscher
      • De vanligaste yrkestitlarna
    • Ansvarsfullhet
  • Aktuellt
    • Nyhetsrum
      • Pressmeddelande
      • Medlemsbulletin
      • Nyhetsarkiv
    • Jyty-tidningen
    • Utbildnings- och evenemangskalender
    • Utbildning
    • Teman
      • Avtalsförhandlingar
      • Jyty-valet 2024
  • Jyty
    • Information om oss
      • Strategi och värderingar
      • Beslutsfattande och administration
    • Materialbank
  • Kontaktuppgifter
    • Servicekanaler
      • Medlemsservice
      • Anställningsrådgivning
      • Ge respons
    • Personal
      • För media
      • Faktureringsadress
    • Föreningar
      • Lokalföreningar
      • Nationella föreningar
      • Samarbetsföreningar
    • Arbetslöshetskassan
  • Logga in i e-tjänsten
  • Arbetslöshetskassa
  • fi
  • sv
  • en
Nyhetsrum
Hem > Nyhetsrum > Jytys förbundsfullmäktige: Finland måste snabbt främja införandet av ett transparensdirektiv i lags…
22.5.2024 |
  • Pressmeddelande

Jytys förbundsfullmäktige: Finland måste snabbt främja införandet av ett transparensdirektiv i lagstiftningen – ”I lönejämställdheten ska man inte nöja sig med minimi”

Regeringen måste få i kraft EU:s lönetransparensdirektiv senast under år 2026. Fackförbundet Jyty föreslår att man tar modell av Sverige, där man tillsatte en utredningsperson att bereda implementeringen av direktivet redan hösten 2023.

Lyssna på artikeln:

Europaparlamentet godkände lönetransparensdirektivet år 2023. Medlemsstaterna måste införa direktivet som en del av den nationella lagstiftningen senast år 2026. Målet med direktivet är att främja lika lön för lika arbete samt öka lönetransparensen och -öppenheten. I Finland är den allmänna löneskillnaden mellan kvinnor och män 16 %, medan skillnaden i EU i medeltal är 13 %.

– I Finland är löneskillnaden mellan könen ett evighetsproblem, som det inte funnits tillräcklig vilja att korrigera. Nu måste då EU driva på oss för att få saken skött, säger Jytys ordförande Jonna Voima.

Under de tidigare regeringarna har man strävat efter att främja lönetransparens genom lagförändringar, men de stupade på motstånd från arbetsgivar- och företagarorganisationerna.

Jytys förbundsfullmäktige önskar att man under denna regeringsperiod skulle ingripa i lönejämställdheten mer effektivt, men tyvärr är inga väldigt ivriga åtgärder på kommande på basen av regeringsprogrammet. I regeringsprogrammet konstaterar man kort att regeringen främjar lönetransparens i enlighet med minimibestämmelserna i EU-direktivet.

– I lönejämställdheten ska man inte nöja sig med minimi. Om vi vill kan vi bättre, påpekar ordförande Seija Hovi-Kuikko i Jytys förbundsfullmäktige.

– Dessutom börjar det bli bråttom med beredandet. På de finska arbetsplatserna har man börjat förbereda sig för att direktivet träder i kraft, men lagstiftningseffekterna är ännu i det dolda. I Sverige tillsattes en utredningsperson att bereda implementeringen av direktivet redan förra hösten. För jämställdhetens modelland Finland är det hög tid att skrida till åtgärder, kräver Voima.

EU:s lönetransparensdirektiv förutsätter att arbetsgivarna använder lönestrukturer, som säkrar förverkligandet av principen för lika lön – alltså samma lön för samma och likvärdigt arbete. Dessutom har en arbetssökande enligt direktivet rätt att får information om startlönen eller dess intervall för arbetsplatsen som sökes. En arbetstagare har också rätt att på begäran få skriftlig information om hens individuella lönenivå och lönenivån i medeltal för dem som utför samma eller likvärdigt arbete fördelat enligt kön.

Fackförbundet Jytys förbundsfullmäktige sammanträder till vårmöte i Helsingfors 22-23.5.2024.

Tilläggsinformation:

Jytys ordförande Jonna Voima, tel. 050 591 2341, jonna.voima@jytyliitto.fi
Ordförande för Jytys förbundsfullmäktige Seija Hovi-Kuikko, tel. 0400 658 753, seija.hovi-kuikko@jytyhallinto.fi

Jyty är ett fackförbund, vars medlemmar verkar i kommunsektorn, välfärdsområdena, den privata sektorn, organisationer och församlingar. Medlemskapets största branscher är sekreterar-, förvaltnings-, specialist- och ict-arbetet, ungdoms- och organisationsarbete, social- och hälsovårdssektorn, biblioteksbranschen samt fostran och utbildning. Fackförbundet Jyty är medlemsförbund i STTK.

Nyckelord

förbundsfullmäktige, lönejämställdhet, lönetransparens
Dela:
Jaa.
Jaa.
Jaa linkki sähköpostilla.

Mer om ämnet:

19.11.2025

Jytys budskap till kommunerna: En satsning på sysselsättningstjänsterna minskar kostnaderna för arbetslöshet – personalen måste höras

Pressmeddelande
21.5.2025

Jyty föreslår för regeringen en återgång till trepartssamarbete

Pressmeddelande
17.12.2024

Exportmodellen skrotar arbetet som gjorts för lönejämställdhet – ”Riksdagens beslut för detta land bakåt”

Pressmeddelande

Det senaste:

  • 29.1.2026

    Jyty, Pro och Hälsovårdarförbundet gav strejkvarning för den privata socialservicesektorn – missförhållanden med lön och arbetsvillkor måste korrigeras

  • 22.1.2026

    Jyty: Förändringarna i anskaffningslagen försvagar verksamhetsförutsättningarna speciellt i små kommuner

  • 19.12.2025

    Ett livsvänligt arbetsliv – varför lönar sig medlemskap i ett fackförbund?

  • 19.11.2025

    Jyty: Samarbetsförhandlingarna i Södra Österbotten slutade oenigt – nedskärningarna riktas igen mot den lågavlönade personalen

  • 19.11.2025

    Jytys budskap till kommunerna: En satsning på sysselsättningstjänsterna minskar kostnaderna för arbetslöshet – personalen måste höras

  • 4.11.2025

    Jyty: Staten måste säkra kyrkan tillräcklig finansiering för att sköta de samhälleliga uppgifterna

 Fackförbundet Jyty logo

För att ditt arbete är viktigt

Servicekanaler

Medlemsservice

Ansökan om medlemskap, medlemskap,
ändring av medlemsuppgifter och e-tjänsten:
020 789 3730
jasenrekisteri@jytyliitto.fi

Skötsel och ändringar av medlemsavgifter:
020 789 3730
jasenmaksut@jytyliitto.fi

Anställningsrådgivning

Anställningsrådgivning i regionkontoren
Anställningsrådgivning inom alla sektorerna:
020 789 3700
tyosuhdeneuvonta@jytyliitto.fi

Gå med i Jyty
Arbetslöshetskassa

Arbetslöshetsskydd, inkomstrelaterad
dagpenning och alterneringsersättning
asiakaspalvelu@aariakassa.fi
tel. 020 7655 900
Arbetslöshetskassans e-tjänst:
www.aariakassa.fi

Elektroniska tjänster

Jässäri, Operetti ja Omanetti

Kontaktuppgifter

Personal

Fackförbundet Jyty rf
Elimägatan 5
00510 Helsingfors
E-post: fornamn.efternamn@jytyliitto.fi
Förbundets telefonväxel: 020 789 3799

Föreningar

Lokala och riksomfattande föreningar

För medier
Jyty-tidningens redaktion
Faktureringsadress

Material

Materialbank

Anvisningar för det visuella uttrycket, Jytys logo,
bilder på ordförande samt broschyrer och handböcker

Cookieinformation

Social medier

#jyty #jytyläiset#ammattiliittojyty