Direkt till innehåll
  • Logga in i e-tjänsten
  • Arbetslöshetskassa
  • fi
  • sv
  • en
Nyhetsrum Bli medlem
  • Medlemskap
    • Varför lönar det sig att gå med i Jyty?
      • Information om inträde
      • Studerandemedlemskap är gratis
      • Rekommendera Jytys medlemskap
    • Skötsel av medlemskapet
      • Meddela om ändringar i medlemsuppgifterna
      • Medlemsavgifter
      • Anvisningar för löneräknaren
      • E-tjänster
      • Medlemskort
      • Medlemskapsslag
      • Användarvillkor och sekretess
    • Arbetslivets medlemsförmåner
    • Fritidens medlemsförmåner
  • Arbetslivet
    • Kollektivavtal
    • Arbetslivsguiden
    • Ofta frågat om anställningar
    • Undersökningar och statistik
  • Verksamhet
    • Inverkan på arbetslivet
    • Arbetsplatsens intressebevakning
    • Region- och föreningsverksamhet
    • Branscher
      • De vanligaste yrkestitlarna
    • Ansvarsfullhet
  • Aktuellt
    • Nyhetsrum
      • Pressmeddelande
      • Medlemsbulletin
      • Nyhetsarkiv
    • Jyty-tidningen
    • Utbildnings- och evenemangskalender
    • Utbildning
    • Teman
      • Avtalsförhandlingar
      • Jyty-valet 2024
  • Jyty
    • Information om oss
      • Strategi och värderingar
      • Beslutsfattande och administration
    • Materialbank
  • Kontaktuppgifter
    • Servicekanaler
      • Medlemsservice
      • Anställningsrådgivning
      • Ge respons
    • Personal
      • För media
      • Faktureringsadress
    • Föreningar
      • Lokalföreningar
      • Nationella föreningar
      • Samarbetsföreningar
    • Arbetslöshetskassan
  • Logga in i e-tjänsten
  • Arbetslöshetskassa
  • fi
  • sv
  • en
Nyhetsrum
Hem > Nyhetsrum > Jyty: Korrigeringarna av jämställdhetslagen räcker inte – graviditets- och familjeledighetsdiskrimi…
5.2.2026 |
  • Pressmeddelande

Jyty: Korrigeringarna av jämställdhetslagen räcker inte – graviditets- och familjeledighetsdiskrimineringen hotar öka

Lyssna på artikeln:

Enligt Fackförbundet Jyty ökar de lagstiftningsförändringar för arbetslivet som landets regering gör sannolikt graviditets- och familjeledighetsdiskrimineringen, fastän man strävar efter att förebygga diskriminering i förändringsförslaget.

Enligt Jyty är det positivt att förändringsförslaget uttryckligen lägger till tidsbundenheter som en del av arbetslivets diskrimineringsförbud, vilket underlättar exempelvis arbetsgivarnas möjligheter att uppfatta skillnaden mellan tillåten och förbjuden verksamhet.

– Tyvärr kommer de övriga lagstiftningsförändringarna från landets regering, bl a en utvidgning av användningen av tidsbundna anställningar och en underlättning av uppsägning av personliga skäl, att öka graviditets- och familjeledighetsdiskrimineringen mer än de föreslagna förändringarna i jämställdhetslagen kommer att minska den, betonar Jytys intressebevakningsdirektör och före detta jämställdhetsombudsman Jukka Maarianvaara.

Graviditets- och familjeledighetsdiskrimineringen är ett av de värsta jämställdhetsproblemen i arbetslivet, något man borde ta itu med strängare genom lagstiftning. Diskrimineringen syns speciellt i tidsbundna anställningar som inte förnyas när arbetstagaren meddelar om graviditet eller familjeledighet.

– Regeringen har inte bedömt arbetslagstiftningsprojektens könseffekter som en helhet. I verkligheten försvagar lagförändringarna brett jämställdheten i arbetet och arbetstagarnas position, fortsätter Jytys ordförande Jonna Voima.

Jyty betonar i sitt utlåtande om ändringsförslaget av jämställdhetslagen att användarföretagen måste se till att jämställdhetslagen förverkligas också i fall där personalen hyrs. Jyty stöder också en förlängning av tidsfristen för att väcka talan i anställningsdiskriminering samt utredningsskyldighet för arbetsgivaren när en tidsbundenhet upphör.

Dessutom konstaterar Jyty i sitt utlåtande att det är av största vikt att se till att jämställdhetsombudsmannen har tillräckliga tillsynsresurser, så att de som misstänker diskriminering kan ty sig till rättsskyddsmetoder med låg tröskel och att ombudsmannen effektivt kan övervaka att jämställdhetslagen följs.

Läs mer om utlåtandet:

Jytyn lausunto tasa-arvolain muuttamisesta VN/26596/2025PDF

Tilläggsinformation:

Jytys intressebevakningsdirektör Jukka Maarianvaara, tel. 040 968 0538, jukka.maarianvaara@jytyliitto.fi
Jytys ordförande Jonna Voima, tel. 050 591 2341, jonna.voima@jytyliitto.fi

Fackförbundet Jyty är ett förbund som samlar många branscher och vars medlemmar arbetar i kommunsektorn, välfärdsområdena, staten, privata sektorn, organisationer och församlingar. Våra medlemmar verkar i bl a räddningsuppgifter, i förvaltnings-, specialist-, och ikt-arbete, i social- och hälsosektorn, som lantbruksavbytare, i ungdomsarbete, i bibliotek samt i fostrings- och utbildningsuppgifter. Vår uppgift är att konstruera ett gott och rättvist arbetsliv – för att ditt arbete är viktigt.

Nyckelord

arbetsliv, familjeledigheter, jämställdhet, regeringsprogram
Dela:
Jaa.
Jaa.
Jaa linkki sähköpostilla.

Mer om ämnet:

27.5.2026

Jyty: Fortbildning av arbetstagare måste underlättas

Pressmeddelande
12.5.2026

Jyty: Godkänner regeringen en lagförändring, som kan försvaga jämställdheten i arbetslivet på ett aldrig tidigare skådat sätt?

Pressmeddelande
15.4.2026

Jyty: Nytt från ramförhandlingarna för att stabilisera den offentliga sektorn och sysselsättningen

Pressmeddelande

Det senaste:

  • 27.5.2026

    Jyty: Fortbildning av arbetstagare måste underlättas

  • 12.5.2026

    Jyty: Godkänner regeringen en lagförändring, som kan försvaga jämställdheten i arbetslivet på ett aldrig tidigare skådat sätt?

  • 23.4.2026

    Jyty om ramförhandlingarna: Regeringens extra inbesparingar piskar den offentliga sektorn och sh-organisationerna hårt

  • 15.4.2026

    Jyty: Nytt från ramförhandlingarna för att stabilisera den offentliga sektorn och sysselsättningen

  • 14.4.2026

    Jyty kräver en förnyelse av ungdomslagen – förbundets enkät avslöjar en ökad risk för utbrändhet bland ungdomsarbetets yrkesmänniskor och en resursbrist

  • 14.4.2026

    Jyty och Ungdomssektorn: Ungdomsarbetet är samhällets osynliga skyddsnät som är i akut behov av förstärkning

 Fackförbundet Jyty logo

För att ditt arbete är viktigt

Servicekanaler

Medlemsservice

Ansökan om medlemskap, medlemskap,
ändring av medlemsuppgifter och e-tjänsten:
020 789 3730
jasenrekisteri@jytyliitto.fi

Skötsel och ändringar av medlemsavgifter:
020 789 3730
jasenmaksut@jytyliitto.fi

Anställningsrådgivning

Anställningsrådgivning i regionkontoren
Anställningsrådgivning inom alla sektorerna:
020 789 3700
tyosuhdeneuvonta@jytyliitto.fi

Gå med i Jyty
Arbetslöshetskassa

Arbetslöshetsskydd, inkomstrelaterad
dagpenning och alterneringsersättning
asiakaspalvelu@aariakassa.fi
tel. 020 7655 900
Arbetslöshetskassans e-tjänst:
www.aariakassa.fi

Elektroniska tjänster

Jässäri, Operetti ja Omanetti

Kontaktuppgifter

Personal

Fackförbundet Jyty rf
Elimägatan 5
00510 Helsingfors
E-post: fornamn.efternamn@jytyliitto.fi
Förbundets telefonväxel: 020 789 3799

Föreningar

Lokala och riksomfattande föreningar

För medier
Jyty-tidningens redaktion
Faktureringsadress

Material

Materialbank

Anvisningar för det visuella uttrycket, Jytys logo,
bilder på ordförande samt broschyrer och handböcker

Cookieinformation

Social medier

#jyty #jytyläiset#ammattiliittojyty