Direkt till innehåll
  • Logga in i e-tjänsten
  • Arbetslöshetskassa
  • fi
  • sv
  • en
Nyhetsrum Bli medlem
  • Medlemskap
    • Varför lönar det sig att gå med i Jyty?
      • Information om inträde
      • Studerandemedlemskap är gratis
      • Rekommendera Jytys medlemskap
    • Skötsel av medlemskapet
      • Meddela om ändringar i medlemsuppgifterna
      • Medlemsavgifter
      • Anvisningar för löneräknaren
      • E-tjänster
      • Medlemskort
      • Medlemskapsslag
      • Användarvillkor och sekretess
    • Arbetslivets medlemsförmåner
    • Fritidens medlemsförmåner
  • Arbetslivet
    • Kollektivavtal
    • Arbetslivsguiden
    • Ofta frågat om anställningar
    • Undersökningar och statistik
  • Verksamhet
    • Inverkan på arbetslivet
    • Arbetsplatsens intressebevakning
    • Region- och föreningsverksamhet
    • Branscher
      • De vanligaste yrkestitlarna
    • Ansvarsfullhet
  • Aktuellt
    • Nyhetsrum
      • Pressmeddelande
      • Medlemsbulletin
      • Nyhetsarkiv
    • Jyty-tidningen
    • Utbildnings- och evenemangskalender
    • Utbildning
    • Teman
      • Avtalsförhandlingar
      • Jyty-valet 2024
  • Jyty
    • Information om oss
      • Strategi och värderingar
      • Beslutsfattande och administration
    • Materialbank
  • Kontaktuppgifter
    • Servicekanaler
      • Medlemsservice
      • Anställningsrådgivning
      • Ge respons
    • Personal
      • För media
      • Faktureringsadress
    • Föreningar
      • Lokalföreningar
      • Nationella föreningar
      • Samarbetsföreningar
    • Arbetslöshetskassan
  • Logga in i e-tjänsten
  • Arbetslöshetskassa
  • fi
  • sv
  • en
Nyhetsrum
Hem > Nyhetsrum > Jyty: I budgetförhandlingarna måste man satsa på sysselsättning – man har inte råd att skära ned ko…
27.8.2025 |
  • Pressmeddelande

Jyty: I budgetförhandlingarna måste man satsa på sysselsättning – man har inte råd att skära ned kommunernas statsandelar

Lyssna på artikeln:

Enligt Fackförbundet Jyty skulle kommunernas finansieringsnedskärningar äventyra regeringens egna mål att främja sysselsättningen.

Jytys syn sammanfattad:

  • Man måste satsa på sysselsättningsåtgärder: kommunernas sysselsättningstjänster är i nyckelposition för en förhöjning av sysselsättningsgraden.
  • Man får inte skära ned kommunernas statsandelar, för nedskärningarna skulle äventyra kommunernas sysselsättningstjänster och förebyggande tjänster.
  • Man bör bevara skatteavdragsrätten för fackförbundens medlemsavgifter. Det är en utgift för intäkternas förvärvande, och en avskaffning av den skulle vara en exceptionell skattesanktion.
  • Resurserna för räddningsverksamheten måste säkras, så att räddningsväsendets handlingsförmåga säkras också i undantagstillstånd.

Regeringen samlas till budgetförhandlingar 1-2 september. Fackförbundet Jyty hoppas att regeringen i förhandlingarna fokuserar på sysselsättningsåtgärder i stället för nedskärningar.

– De färska sysselsättningssiffrorna är dystert läsande. Nu behövs satsningar för att främja sysselsättningen. I detta är kommunernas sysselsättningstjänster i nyckelposition, säger Jytys ordförande Jonna Voima.

Arbetskraftstjänsterna överfördes i början av år 2025 till kommunernas och sysselsättningsområdenas ansvar med en redan bristfällig finansiering. Nu innehåller finansministeriets budgetförslag tilläggsnedskärningar på totalt 150 miljoner euro på kommunernas statsandelar för år 2026. Ministeriets mål är att rikta besparingarna mot bland annat en minskning av byråkratin.

– Kommunsektorn har under de senaste åren gått igenom stora nedskärningar – det finns helt enkelt inga sparobjekt kvar. I förvaltningen eller stödverksamheterna finns inget att gallra, påpekar Voima.

Voima påminner regeringen om dess egna mål för främjande av sysselsättningen, av vilka finns bland annat jämställda tjänster och en förbättring av sysselsättningen för grupper med låg sysselsättningsgrad.

– Kommunernas finansieringsnedskärningar skulle oundvikligen inverka på också sysselsättningstjänsterna. Detta är kraftigt i konflikt med regeringens egna mål, och regeringen skulle på så vis såga sin egen gren med nedskärningarna, konstaterar Voima.

Dessutom ökar enligt Voima nedskärningarna av kommunfinansieringen förr eller senare utgifter i andra sektorer.

– Om exempelvis de förebyggande kommuntjänsterna, såsom ungdoms-, biblioteks- och motionstjänsterna, skärs ned överförs fakturan mångfalt att betalas till välfärdsområdena när social- och hälsokostnaderna ökar, säger Voima.

Skatteavdragsrätten för ff-medlemsavgiften måste behållas

Jyty anser det vara ofattbart att man i den nuvarande ekonomiska situationen håller på att genomföra betydande skattelättnader för de med höga inkomster och företagen, speciellt när man samtidigt riktar kraftiga nedskärningar mot de med låga och medelhöga inkomster.

Avlägsnandet av skatteavdragsrätten på fackförbundets medlemsavgift är en nedskärning som direkt drabbar arbetstagaren. Jyty motsätter sig regeringens förslag till avlägsnande, och betonar i sitt utlåtande bl a att medlemsavgiften till ett fackförbund i lagstiftningen anses vara en utgift för inkomstens förvärvande, för förbunden förhandlar om villkor för sina medlemmars anställning och om lönebildningen.

– Det är en rättighet att dra av en utgift för förvärvande av inkomst. Om avlägsnandet av medlemsavgiften till ett fackförbund genomförs kan det anses vara till och med en väldigt exceptionell skattesanktion. Detta har inget med statsekonomin att göra, utan avlägsnandet av skatteavdragsrätten är ett rent ideologiskt beslut, konstaterar Voima.

Man bör säkra räddningssektorns verksamhetsförutsättningar

Jyty betonar också säkrandet av räddningsverksamhetens ekonomi- och personalresurser i budgetförhandlingarna. Trots den utmanande ekonomiska situationen måste välfärdsområdena se till upprätthållandet och utvecklingen av lagstiftade och högklassiga räddningstjänster.

– Medborgarna måste få hjälp i nödens stund, och räddningsväsendet måste behålla sin verksamhetsförmåga i undantagssituationer och i överraskande säkerhetskriser. Detta förutsätter också tillräcklig finansiering för räddningssektorns läroanstalter – där har man inte råd att skära ned, säger Voima.

Tilläggsinformation hos Jyty:

Jytys ordförande Jonna Voima, tel. 050 591 2341, jonna.voima@jytyliitto.fi

Fackförbundet Jyty är ett förbund som samlar många branscher och vars medlemmar arbetar i kommunsektorn, välfärdsområdena, staten, privata sektorn, organisationer och församlingar. Våra medlemmar verkar i bl a räddningsuppgifter, i förvaltnings-, specialist-, och ikt-arbete, i social- och hälsosektorn, som lantbruksavbytare, i ungdomsarbete, i bibliotek samt i fostrings- och utbildningsuppgifter. Vår uppgift är att konstruera ett gott och rättvist arbetsliv – för att ditt arbete är viktigt.

Nyckelord

arbetskraftsservice, biblioteks- och kultursektorn, kommuner, kommunsektorn, räddningsbranschen, regeringsprogram, riksdagen, social- och hälsovårdssektorn, sysselsättning, ungdoms- och organisationsarbete, välfärdsområden
Dela:
Jaa.
Jaa.
Jaa linkki sähköpostilla.

Mer om ämnet:

3.6.2026

Jyty: Reformen av socialvårdslagen styrs av sparmålen

Pressmeddelande
2.6.2026

Jyty: Ändringen av upphandlingslagen ökar osäkerheten och kostnaderna i offentliga upphandlingar

Pressmeddelande
27.5.2026

Jyty: Fortbildning av arbetstagare måste underlättas

Pressmeddelande

Det senaste:

  • 3.6.2026

    Jyty: Reformen av socialvårdslagen styrs av sparmålen

  • 2.6.2026

    Jyty: Ändringen av upphandlingslagen ökar osäkerheten och kostnaderna i offentliga upphandlingar

  • 27.5.2026

    Jyty: Fortbildning av arbetstagare måste underlättas

  • 12.5.2026

    Jyty: Godkänner regeringen en lagförändring, som kan försvaga jämställdheten i arbetslivet på ett aldrig tidigare skådat sätt?

  • 23.4.2026

    Jyty om ramförhandlingarna: Regeringens extra inbesparingar piskar den offentliga sektorn och sh-organisationerna hårt

  • 15.4.2026

    Jyty: Nytt från ramförhandlingarna för att stabilisera den offentliga sektorn och sysselsättningen

 Fackförbundet Jyty logo

För att ditt arbete är viktigt

Servicekanaler

Medlemsservice

Ansökan om medlemskap, medlemskap,
ändring av medlemsuppgifter och e-tjänsten:
020 789 3730
jasenrekisteri@jytyliitto.fi

Skötsel och ändringar av medlemsavgifter:
020 789 3730
jasenmaksut@jytyliitto.fi

Anställningsrådgivning

Anställningsrådgivning i regionkontoren
Anställningsrådgivning inom alla sektorerna:
020 789 3700
tyosuhdeneuvonta@jytyliitto.fi

Gå med i Jyty
Arbetslöshetskassa

Arbetslöshetsskydd, inkomstrelaterad
dagpenning och alterneringsersättning
asiakaspalvelu@aariakassa.fi
tel. 020 7655 900
Arbetslöshetskassans e-tjänst:
www.aariakassa.fi

Elektroniska tjänster

Jässäri, Operetti ja Omanetti

Kontaktuppgifter

Personal

Fackförbundet Jyty rf
Elimägatan 5
00510 Helsingfors
E-post: fornamn.efternamn@jytyliitto.fi
Förbundets telefonväxel: 020 789 3799

Föreningar

Lokala och riksomfattande föreningar

För medier
Jyty-tidningens redaktion
Faktureringsadress

Material

Materialbank

Anvisningar för det visuella uttrycket, Jytys logo,
bilder på ordförande samt broschyrer och handböcker

Cookieinformation

Social medier

#jyty #jytyläiset#ammattiliittojyty