Direkt till innehåll
  • Logga in i e-tjänsten
  • Arbetslöshetskassa
  • fi
  • sv
  • en
Tidning Bli medlem
  • Medlemskap
    • Varför lönar det sig att gå med i Jyty?
      • Information om inträde
      • Studerandemedlemskap är gratis
      • Rekommendera Jytys medlemskap
    • Skötsel av medlemskapet
      • Meddela om ändringar i medlemsuppgifterna
      • Medlemsavgifter
      • Anvisningar för löneräknaren
      • E-tjänster
      • Medlemskort
      • Medlemskapsslag
      • Användarvillkor och sekretess
    • Arbetslivets medlemsförmåner
    • Fritidens medlemsförmåner
  • Arbetslivet
    • Kollektivavtal
    • Arbetslivsguiden
    • Ofta frågat om anställningar
    • Undersökningar och statistik
  • Verksamhet
    • Inverkan på arbetslivet
    • Arbetsplatsens intressebevakning
    • Region- och föreningsverksamhet
    • Branscher
      • De vanligaste yrkestitlarna
    • Ansvarsfullhet
  • Aktuellt
    • Nyhetsrum
      • Pressmeddelande
      • Medlemsbulletin
      • Nyhetsarkiv
    • Jyty-tidningen
    • Utbildnings- och evenemangskalender
    • Utbildning
    • Teman
      • Avtalsförhandlingar
      • Jyty-valet 2024
  • Jyty
    • Information om oss
      • Strategi och värderingar
      • Beslutsfattande och administration
    • Materialbank
  • Kontaktuppgifter
    • Servicekanaler
      • Medlemsservice
      • Anställningsrådgivning
      • Ge respons
    • Personal
      • För media
      • Jyty-tidningens redaktion
      • Faktureringsadress
    • Föreningar
      • Lokalföreningar
      • Nationella föreningar
      • Samarbetsföreningar
    • Arbetslöshetskassan
  • Logga in i e-tjänsten
  • Arbetslöshetskassa
  • fi
  • sv
  • en
Tidning
Hem > Nyhetsrummet > Jytys argument: Varför är exportmodellen fel för Finland?
3.12.2024 |
  • Pressmeddelande

Jytys argument: Varför är exportmodellen fel för Finland?

Regeringens förslag om den s k exportmodellen behandlas idag och imorgon 3-4 december i riksdagens grundlagsutskott. Arbetstagarorganisationerna, speciellt förbunden för de kvinnodominerade branscherna, motsätter sig våldsamt modellen. Fackförbundet Jytys ordförande Jonna Voima förklarar vad förbundens kritiska syn baserar sig på.

Varför motsätter sig Jyty regeringens förslag om den s k exportmodellen?

”Riksförlikningsmannens och förlikningskommitténs möjligheter att ge ett medlingsförslag borde inte begränsas genom lagstiftning. Exportmodellen försvårar betydligt löneförhandlingarna och främjandet av lönejämställdhet med hjälp av kollektivavtal för de kvinnodominerade branscherna.”

Varför försvårar exportmodellen löneförhandlingarna? Kan inte parterna fortfarande sinsemellan avtala om högre löneförhöjningar än exportbranschen?

”Visst kan man fortfarande hålla löneförhandlingar fritt mellan parterna, men det är klart att om förlikningsmannens händer är bundna och ett eventuellt slutresultat för förlikningen i en arbetskonfliktssituation redan på förhand är känt, saknas arbetsgivarsidans intresse att överhuvudtaget börja förhandla om en lösning som överskrider den allmänna linjen. På så vis är det väldigt osannolikt att exportbranschernas lösning skulle överskridas i andra branschers förhandlingar.”

Hur förhindrar exportmodellen att man uppnår lönejämställdhet?

”Om förhöjningarna i de kvinnodominerade branscherna inte i fortsättningen överskrider förhöjningarna i de mansdominerade exportbranscherna fortsätter löneskillnaderna mellan kvinnor och män att öka, för på grund av de procentuella förhöjningarna ökar de stora lönerna fortsättningsvis mer än de låga lönerna.

Lönelösningen för de kvinnodominerade kommun- och välfärdsområdena, vilken knöts år 2022, överskred den s k allmänna linjen, och den har uppskattats minska löneskillnaden mellan kvinnor och män i Finland med nästan 1,8 procentenheter. Det är osannolikt att man i fortsättningen uppnår dylika avtal och att den positiva utvecklingen skulle få en fortsättning, om hävstångseffekten från förlikningsmannen eller förlikningskommittén inte längre finns att tillgå.”

Varför anser Jyty att förlikningsmannens och förlikningskommitténs roll är så avgörande? Är Jytys utgångspunkt att en lösning söks genom en förlikningsman, alltså med strejkhot?

”För Jyty är strejker och ”användande” av förlikningsman det allra sista alternativet. Vi strävar alltid efter att få en lösning till stånd förhandlingsvägen, genom att avtala tillsammans. Förhandlingsrundan år 2022 var exceptionell för oss, för den förutsatte de mest omfattande strejkerna i Jytys historia och förlikningskommittén bidrog väsentligt till att en lösning uppstod. Förhoppningsvis hamnar vi inte i en motsvarande situation i denna förhandlingsrunda.

Det är framför allt fråga om principer: det är ofattbart att arbetsmarknadens mekanismer förändras fullständigt ensidigt till arbetsgivarens fördel.”

Hurdana följder har exportmodellen för Finland?

”Regeringens förslag om exportmodellen skrotar hela avtalsinstitutionen, vilket bara ytterligare försvårar arbetsmarknadsförhandlingarna och undergräver förtroendet för avtalssystemet. Exportmodellen gagnar inte ens exportsektorernas arbetstagare, för att inte tala om yrkesmänniskorna i de kvinnodominerade branscherna. Då arbetskonflikterna drar ut på tiden och arbetsmarknadsstörningarna blir värre slutar också arbetsgivarna som förlorare. Därför har kommun- och välfärdsområdesarbetsgivarna KT motsatt sig förslaget. Exportmodellen är ett misstag för hela Finland.”

Tilläggsinformation:

Jytys ordförande Jonna Voima, tel. 050 591 2341, jonna.voima@jytyliitto.fi

Jyty är ett fackförbund, vars medlemmar verkar i kommunsektorn, välfärdsområdena, den privata sektorn, organisationer och församlingar. Medlemskapets största branscher är sekreterar-, förvaltnings-, specialist- och ict-arbetet, ungdoms- och organisationsarbete, social- och hälsovårdssektorn, biblioteksbranschen samt fostran och utbildning. Fackförbundet Jyty är medlemsförbund i STTK.

Nyckelord

kollektivavtalsförhandlingar, lönejämställdhet, regeringsprogram
Dela:
Jaa.
Jaa.
Jaa linkki sähköpostilla.

Mer om ämnet:

29.1.2026

Jyty, Pro och Hälsovårdarförbundet gav strejkvarning för den privata socialservicesektorn – missförhållanden med lön och arbetsvillkor måste korrigeras

Pressmeddelande
23.10.2025

Jyty: Förslaget att underlätta uppsägning ökar risken för diskriminering av arbetstagarna och osäkerhet på arbetsmarknaden

Pressmeddelande
16.9.2025

Välfärdsområdenas besparingar belastar personalens orkande – finansieringsmodellen bör justeras på nytt

Pressmeddelande

Det senaste:

  • 29.1.2026

    Jyty, Pro och Hälsovårdarförbundet gav strejkvarning för den privata socialservicesektorn – missförhållanden med lön och arbetsvillkor måste korrigeras

  • 22.1.2026

    Jyty: Förändringarna i anskaffningslagen försvagar verksamhetsförutsättningarna speciellt i små kommuner

  • 19.12.2025

    Ett livsvänligt arbetsliv – varför lönar sig medlemskap i ett fackförbund?

  • 19.11.2025

    Jyty: Samarbetsförhandlingarna i Södra Österbotten slutade oenigt – nedskärningarna riktas igen mot den lågavlönade personalen

  • 19.11.2025

    Jytys budskap till kommunerna: En satsning på sysselsättningstjänsterna minskar kostnaderna för arbetslöshet – personalen måste höras

  • 4.11.2025

    Jyty: Staten måste säkra kyrkan tillräcklig finansiering för att sköta de samhälleliga uppgifterna

 Fackförbundet Jyty logo

För att ditt arbete är viktigt

Servicekanaler

Medlemsservice

Ansökan om medlemskap, medlemskap,
ändring av medlemsuppgifter och e-tjänsten:
020 789 3730
jasenrekisteri@jytyliitto.fi

Skötsel och ändringar av medlemsavgifter:
020 789 3730
jasenmaksut@jytyliitto.fi

Anställningsrådgivning

Anställningsrådgivning i regionkontoren
Anställningsrådgivning inom alla sektorerna:
020 789 3700
tyosuhdeneuvonta@jytyliitto.fi

Gå med i Jyty
Arbetslöshetskassa

Arbetslöshetsskydd, inkomstrelaterad
dagpenning och alterneringsersättning
asiakaspalvelu@aariakassa.fi
tel. 020 7655 900
Arbetslöshetskassans e-tjänst:
www.aariakassa.fi

Elektroniska tjänster

Jässäri, Operetti ja Omanetti

Kontaktuppgifter

Personal

Fackförbundet Jyty rf
Elimägatan 5
00510 Helsingfors
E-post: fornamn.efternamn@jytyliitto.fi
Förbundets telefonväxel: 020 789 3799

Föreningar

Lokala och riksomfattande föreningar

För medier
Jyty-tidningens redaktion
Faktureringsadress

Material

Materialbank

Anvisningar för det visuella uttrycket, Jytys logo,
bilder på ordförande samt broschyrer och handböcker

Cookieinformation

Social medier

#jyty #jytyläiset#ammattiliittojyty