Direkt till innehåll
  • Logga in i e-tjänsten
  • Arbetslöshetskassa
  • fi
  • sv
  • en
Nyhetsrum Bli medlem
  • Medlemskap
    • Varför lönar det sig att gå med i Jyty?
      • Information om inträde
      • Studerandemedlemskap är gratis
      • Rekommendera Jytys medlemskap
    • Skötsel av medlemskapet
      • Meddela om ändringar i medlemsuppgifterna
      • Medlemsavgifter
      • Anvisningar för löneräknaren
      • E-tjänster
      • Medlemskort
      • Medlemskapsslag
      • Användarvillkor och sekretess
    • Arbetslivets medlemsförmåner
    • Fritidens medlemsförmåner
  • Arbetslivet
    • Kollektivavtal
    • Arbetslivsguiden
    • Ofta frågat om anställningar
    • Undersökningar och statistik
  • Verksamhet
    • Inverkan på arbetslivet
    • Arbetsplatsens intressebevakning
    • Region- och föreningsverksamhet
    • Branscher
      • De vanligaste yrkestitlarna
    • Ansvarsfullhet
  • Aktuellt
    • Nyhetsrum
      • Pressmeddelande
      • Medlemsbulletin
      • Nyhetsarkiv
    • Jyty-tidningen
    • Utbildnings- och evenemangskalender
    • Utbildning
    • Teman
      • Avtalsförhandlingar
      • Jyty-valet 2024
  • Jyty
    • Information om oss
      • Strategi och värderingar
      • Beslutsfattande och administration
    • Materialbank
  • Kontaktuppgifter
    • Servicekanaler
      • Medlemsservice
      • Anställningsrådgivning
      • Ge respons
    • Personal
      • För media
      • Jyty-tidningens redaktion
      • Faktureringsadress
    • Föreningar
      • Lokalföreningar
      • Nationella föreningar
      • Samarbetsföreningar
    • Arbetslöshetskassan
  • Logga in i e-tjänsten
  • Arbetslöshetskassa
  • fi
  • sv
  • en
Nyhetsrum
Hem > Nyhetsrum > Covidintyget kan användas som coronapass, inresebestämmelserna förlängs
15.10.2021 |
  • Medlemsbulletin

Covidintyget kan användas som coronapass, inresebestämmelserna förlängs

EU:s digitala covidintyg börjar användas inom Finland. Det innebär i praktiken att man kan börja använda covidintyget i situationer och lokaler som omfattas av restriktioner. Därtill förlängs giltigheten för de temporära bestämmelserna i lagen om smittsamma sjukdomar som ska förhindra covid-19 att spridas till Finland från utlandet. Fredagen den 15 oktober 2021 stadfäste republikens president en ändring av lagen om smittsamma sjukdomar som gäller covidintyget och inresor. Lagändringarna träder i kraft den 16 oktober 2021.

Covidintyget som alternativ till restriktioner

EU:s digitala covidintyg kan användas som så kallat coronapass i Finland. Finländarna får covidintyget i Kanta-tjänsten (vaccinationsintyg, testintyg eller intyg om tillfrisknande). Vid behov kan intyget fås på papper av hälso- och sjukvården. 

Olika aktörer, till exempel företag som är föremål för coronarestriktioner som införts av statsrådet, regionförvaltningsverken och kommunerna, kan nu kräva att deras kunder eller besökare visar upp ett covidintyg. 

Kravet på covidintyg kan användas som en alternativ åtgärd endast om tillställningen eller lokalen omfattas av restriktioner. Det kan till exempel gälla begränsningar av öppettider eller antalet deltagare vid offentliga tillställningar. Covidintyget är emellertid inte ett alternativ till begränsningar om myndigheterna har stängt en lokal eller helt förbjudit en offentlig tillställning på grund av coronaläget.

Covidintyget kan krävas till exempel på restauranger och nattklubbar, vid offentliga tillställningar, i konditionssalar och andra lokaler för motion och idrott inomhus, i simhallar och badinrättningar, på dansställen och i lokaler som används för grupphobbyverksamhet, i nöjes- och temaparker, i djurparkers inomhusutrymmen, i inomhuslekplatser, i museer, utställningslokaler och andra motsvarande kulturlokaler.

Det är möjligt att kräva ett covidintyg av 16-åringar och äldre, men det ska tryggas gratis testning av 16–17-åringar inom den offentliga hälso- och sjukvården, om barnet inte har fått vaccin mot covid-19.

Covidintyget kan nu krävas på restauranger i områden med coronarestriktioner, det vill säga i huvudstadsregionen, Egentliga Finland, Satakunta, Österbotten och Päijänne-Tavastland. Kravet på covidintyg kan utvidgas om begränsningar måste införas också i andra områden.
Covidintyget kan läsas med mobilapp

Arrangörer av evenemang kan avläsa covidintyget med en mobil där de laddat ner appen för avläsning, som godkänts av Institutet för hälsa och välfärd. Appen är kan laddas ner gratis i appbutikerna. 

Avläsaren samlar inte in och registrerar inte heller uppgifterna i covidintyget.

Börja använda coronapasset – info ordnades den 15 oktober

Social- och hälsovårdsministeriet ordnade tillsammans med Institutet för hälsa och välfärd, Folkpensionsanstalten och regionförvaltningsverken ett informationsmöte om att använda covidintyget som coronapass fredagen den 15 oktober. Tillställningen var avsedd för potentiella användare, till exempel offentliga och privata aktörer och arrangörer av evenemang, och andra som kan ha användning för coronapasset i sin verksamhet. 

Inresebestämmelserna fortsätter att gälla

Syftet med de temporära bestämmelserna i lagen om smittsamma sjukdomar är att skydda befolkningens hälsa genom att förhindra att covid-19 av utländskt ursprung sprids i Finland. Liknande hälsosäkerhetsåtgärder används i flera andra EU-länder. 

Det krävs fortsättningsvis att personer som anländer till Finland (personer födda 2005 eller tidigare) ska visa upp ett tillförlitligt intyg över att de har haft covid-19 inom de sex senaste månaderna eller fått en godkänd vaccinationsserie mot covid-19 eller att de före ankomsten till Finland tagit ett tillförlitligt covid-19-test med negativt resultat. Den som har ett intyg över ett tillförlitligt covid-19-test med negativt resultat som tagits före ankomsten till Finland eller ett intyg över att hen fått den första vaccindosen ska ta ett andra test 72–120 timmar efter inresan. Alternativt krävs ett test genast efter ankomsten till Finland och ett andra test inom 72–120 timmar efter inresan. 

Skyldigheten att visa upp intyg eller testa sig gäller inte personer som under de senaste 14 dygnen före ankomsten till Finland vistats endast i ett sådant land eller område där incidensen av covid-19 eller förekomsten av virusvarianter inte medför någon särskild risk för spridning av epidemin. Bestämmelserna om vilka länder och områden detta gäller utfärdas genom förordning.

Till lagen om smittsamma sjukdomar fogas dessutom permanenta bestämmelser om handräckning. Tullen räknas till de myndigheter som är skyldiga att ge handräckning. I och med ändringen kan Tullen ge handräckning vid kontroll av hälsointyg. 

Ytterligare information: 

  • Bild: covidintyget i olika situationer (på finska)
  • Vanliga frågor och svar till företagare om coronaviruset, restriktioner och covidintyget (avi.fi)
  • Vanliga frågor och svar om covidintyget samt anvisningar om hur man ansöker om EU:s digitala covidintyg i Kantatjänsten (kanta.fi) 
  • Information samt vanliga frågor och svar om avläsningsappen för covidintyg (thl.fi)
  • Allmän information om covidintyget (stm.fi, på finska)

Informationstillfälle om användningen av coronapasset den 15 oktober (stm.fi, på finska)

Dela:
Jaa.
Jaa.
Jaa linkki sähköpostilla.

Mer om ämnet:

19.12.2025

Ett livsvänligt arbetsliv – varför lönar sig medlemskap i ett fackförbund?

Medlemsbulletin
26.8.2025

Jyty förnyade sin strategi: medlemmens förmån och upplevelse i fokus

Medlemsbulletin
27.6.2025

Har du någon gång tänkt på vad allt du får med Jytys medlemsavgift?

Medlemsbulletin

Det senaste:

  • 29.1.2026

    Jyty, Pro och Hälsovårdarförbundet gav strejkvarning för den privata socialservicesektorn – missförhållanden med lön och arbetsvillkor måste korrigeras

  • 22.1.2026

    Jyty: Förändringarna i anskaffningslagen försvagar verksamhetsförutsättningarna speciellt i små kommuner

  • 19.12.2025

    Ett livsvänligt arbetsliv – varför lönar sig medlemskap i ett fackförbund?

  • 19.11.2025

    Jyty: Samarbetsförhandlingarna i Södra Österbotten slutade oenigt – nedskärningarna riktas igen mot den lågavlönade personalen

  • 19.11.2025

    Jytys budskap till kommunerna: En satsning på sysselsättningstjänsterna minskar kostnaderna för arbetslöshet – personalen måste höras

  • 4.11.2025

    Jyty: Staten måste säkra kyrkan tillräcklig finansiering för att sköta de samhälleliga uppgifterna

 Fackförbundet Jyty logo

För att ditt arbete är viktigt

Servicekanaler

Medlemsservice

Ansökan om medlemskap, medlemskap,
ändring av medlemsuppgifter och e-tjänsten:
020 789 3730
jasenrekisteri@jytyliitto.fi

Skötsel och ändringar av medlemsavgifter:
020 789 3730
jasenmaksut@jytyliitto.fi

Anställningsrådgivning

Anställningsrådgivning i regionkontoren
Anställningsrådgivning inom alla sektorerna:
020 789 3700
tyosuhdeneuvonta@jytyliitto.fi

Gå med i Jyty
Arbetslöshetskassa

Arbetslöshetsskydd, inkomstrelaterad
dagpenning och alterneringsersättning
asiakaspalvelu@aariakassa.fi
tel. 020 7655 900
Arbetslöshetskassans e-tjänst:
www.aariakassa.fi

Elektroniska tjänster

Jässäri, Operetti ja Omanetti

Kontaktuppgifter

Personal

Fackförbundet Jyty rf
Elimägatan 5
00510 Helsingfors
E-post: fornamn.efternamn@jytyliitto.fi
Förbundets telefonväxel: 020 789 3799

Föreningar

Lokala och riksomfattande föreningar

För medier
Jyty-tidningens redaktion
Faktureringsadress

Material

Materialbank

Anvisningar för det visuella uttrycket, Jytys logo,
bilder på ordförande samt broschyrer och handböcker

Cookieinformation

Social medier

#jyty #jytyläiset#ammattiliittojyty