Direkt till innehåll
  • Logga in i e-tjänsten
  • Arbetslöshetskassa
  • fi
  • sv
  • en
Nyhetsrum Bli medlem
  • Medlemskap
    • Varför lönar det sig att gå med i Jyty?
      • Information om inträde
      • Studerandemedlemskap är gratis
      • Rekommendera Jytys medlemskap
    • Skötsel av medlemskapet
      • Meddela om ändringar i medlemsuppgifterna
      • Medlemsavgifter
      • Anvisningar för löneräknaren
      • E-tjänster
      • Medlemskort
      • Medlemskapsslag
      • Användarvillkor och sekretess
    • Arbetslivets medlemsförmåner
    • Fritidens medlemsförmåner
  • Arbetslivet
    • Kollektivavtal
    • Arbetslivsguiden
    • Ofta frågat om anställningar
    • Undersökningar och statistik
  • Verksamhet
    • Inverkan på arbetslivet
    • Arbetsplatsens intressebevakning
    • Region- och föreningsverksamhet
    • Branscher
      • De vanligaste yrkestitlarna
    • Ansvarsfullhet
  • Aktuellt
    • Nyhetsrum
      • Pressmeddelande
      • Medlemsbulletin
      • Nyhetsarkiv
    • Årspublikation
    • Utbildnings- och evenemangskalender
    • Utbildning
    • Teman
      • Avtalsförhandlingar
      • Jyty-valet 2024
  • Jyty
    • Information om oss
      • Strategi och värderingar
      • Beslutsfattande och administration
    • Materialbank
  • Kontaktuppgifter
    • Servicekanaler
      • Medlemsservice
      • Anställningsrådgivning
      • Ge respons
    • Personal
      • För media
      • Faktureringsadress
    • Föreningar
      • Lokalföreningar
      • Nationella föreningar
      • Samarbetsföreningar
    • Arbetslöshetskassan
  • Logga in i e-tjänsten
  • Arbetslöshetskassa
  • fi
  • sv
  • en
Nyhetsrum
Hem > Nyhetsrum > JHL och Jyty i ny strejk i Uleåborg – Stadsstyrelsen struntar i stadens arbetstagare
1.10.2020 |
  • Pressmeddelande

JHL och Jyty i ny strejk i Uleåborg – Stadsstyrelsen struntar i stadens arbetstagare

Lyssna på artikeln:

Uleåborgs stadsstyrelse beslöt i sitt möte igår att försämra arbetsvillkoren och skära ned arbetstagarnas utkomst. Fackförbunden JHL och Jyty motsätter sig genom strejk Uleåborgs utlokaliseringar. JHL:s och Jytys medlemmar som arbetar för Uleåborgs stad strejkar on-fr 30.9-2.10.

Uleåborgs stadsstyrelse beslöt på måndagen 28.9 att på ett upprörande sätt försämra arbetsvillkoren för stadens arbetstagare. Stadsstyrelsen godkände för sin del stadens orättvisa utlokaliseringsplaner och föreslår att stadsfullmäktige förverkligar dem.

För måltids- och rengöringstjänsterna uppstod beslutet genom röstningsresultatet 7-6. För en utlokalisering röstade representanter från samlingspartiet, centern och sannfinländarna. De gröna, socialdemokraterna och vänsterförbundet ville bevara tjänsterna som stadens eget arbete. Uleåborg tänker utlokalisera måltids- och rengöringstjänsterna samt IKT-tjänsterna. Dessutom tänker man överföra skolsekreterarna till Monetra Oulu Oy:s tjänst.

JHL och Jyty motsätter sig utlokaliseringarna, eftersom de oundvikligen skulle leda till uppsägningar av personalen och en försvagning av anställningsvillkoren. Fackförbunden har inget annat alternativ än att inleda en ny strejk i Uleåborg. JHL:s och Jytys medlemmar som arbetar för Uleåborgs stad är i strejk från onsdagen till fredagen 30.9-2.10. Strejken inleds 30 september klockan 00.00 och slutar med den arbetstur som börjar 2 oktober. Drygt 2000 personer deltar i strejken.

Strejken är begränsad så att den inte äventyrar någons liv, hälsa eller egendom. Strejken berör inte tjänsteinnehavare eller sysselsatta. Utanför strejken hålls brand- och räddningsväsendet, dygnetruntvård och -omsorg (dygnetruntdagvården hör till strejken), familjedagvårdare och trefamiljsdagvårdare som arbetar i eget hem, Oulun Vesi, coronamottagningarna (Tuira, Kontinkangas, Oulunsalo och Haukipudas), mentalvårdsarbetet och stött boende för personer med funktionsnedsättningar samt hemvårdens tjänster.

Det slutliga beslutet om utlokalisering av tjänsterna fattar Uleåborgs fullmäktige i sitt möte 5 oktober. Uleåborgs stadsstyrelse föreslår för fullmäktige att de själva får rättigheter att utlokalisera och konkurrensutsätta tjänster värda miljoner. Fullmäktige har all orsak att noggrant fundera över hurdana befogenheter de ger stadsstyrelsen.

– Vi förväntar oss att Uleåborgs fullmäktige hittar en klokare lösning än stadsstyrelsen gjorde. Staden planerar att kallt skära ned lönen med 200-300 euro för de som förtjänar 1800 euro i månaden. Uleåborgs utlokaliseringsplaner är ett exempel på ett av de fräckaste arbetsvillkorsshoppandena. Beslutsfattarna bör fundera över hurdana helhets- och multiplikatoreffekter detta har, påpekar Jytys ordförande Maija Pihlajamäki.

– Tyvärr stängde stadsstyrelsen ögonen för fakta. Det är otroligt att Uleåborgs beslutsfattare vill slå huvudet i väggen på samma sätt som man gjort i några kommuner och städer. Nu skulle det löna sig att lära av andras erfarenheter. Vid utlokaliseringar har köptjänsternas pris snabbt skjutit i höjden och det finns inga garantier för kvaliteten. Företagen är intresserade av euron på kontot, och inte av de tjänster kommuninvånarna får, påminner JHL:s ordförande Päivi Niemi-Laine.

Läs mer om Uleåborgs situation: Taustamuisto kunnallisten palveluiden ulkoistamisten riskeistä

Tilläggsinformation:

Ordförande Päivi Niemi-Laine, Förbundet för den offentliga sektorn och välfärdsområdena JHL, tel. 040 702 4772

Ordförande Maija Pihlajamäki, Offentliga och privata sektorns funktionärsförbund Jyty, tel. 0400 537 756

Tilläggsinformation
för Jytys medlemmar i Uleåborg:

Regionombudsman
Jarmo Raappana (Uleåborgs filial), tel. 0500 584 496,
jarmo.raappana@jytyliitto.fi

Huvudförtroendeman (Uleåborgs stad) Kim Ahonen, tel 040 188 3402, kim.ahonen@ouka.fi

Dela:
Jaa.
Jaa.
Jaa linkki sähköpostilla.

Mer om ämnet:

12.6.2026

Jyty: ”Lönebetalning vid drönarhot är det enda rätta beslutet”

Pressmeddelande
3.6.2026

Jyty: Reformen av socialvårdslagen styrs av sparmålen

Pressmeddelande
2.6.2026

Jyty: Ändringen av upphandlingslagen ökar osäkerheten och kostnaderna i offentliga upphandlingar

Pressmeddelande

Det senaste:

  • 1.9.2026

    Till Tekojen tori söks återigen de bästa utvecklingsåtgärderna i kommunerna och välfärdsområdena

  • 12.6.2026

    Jyty: ”Lönebetalning vid drönarhot är det enda rätta beslutet”

  • 3.6.2026

    Jyty: Reformen av socialvårdslagen styrs av sparmålen

  • 2.6.2026

    Jyty: Ändringen av upphandlingslagen ökar osäkerheten och kostnaderna i offentliga upphandlingar

  • 27.5.2026

    Jyty: Fortbildning av arbetstagare måste underlättas

  • 12.5.2026

    Jyty: Godkänner regeringen en lagförändring, som kan försvaga jämställdheten i arbetslivet på ett aldrig tidigare skådat sätt?

 Fackförbundet Jyty logo

För att ditt arbete är viktigt

Servicekanaler

Medlemsservice

Ansökan om medlemskap, medlemskap,
ändring av medlemsuppgifter och e-tjänsten:
020 789 3730
jasenrekisteri@jytyliitto.fi

Skötsel och ändringar av medlemsavgifter:
020 789 3730
jasenmaksut@jytyliitto.fi

Anställningsrådgivning

Anställningsrådgivning i regionkontoren
Anställningsrådgivning inom alla sektorerna:
020 789 3700
tyosuhdeneuvonta@jytyliitto.fi

Gå med i Jyty
Arbetslöshetskassa

Arbetslöshetsskydd, inkomstrelaterad
dagpenning och alterneringsersättning
asiakaspalvelu@aariakassa.fi
tel. 020 7655 900
Arbetslöshetskassans e-tjänst:
www.aariakassa.fi

Elektroniska tjänster

Jässäri, Operetti ja Omanetti

Kontaktuppgifter

Personal

Fackförbundet Jyty rf
Elimägatan 5
00510 Helsingfors
E-post: fornamn.efternamn@jytyliitto.fi
Förbundets telefonväxel: 020 789 3799

Föreningar

Lokala och riksomfattande föreningar

För medier
Jyty-tidningens redaktion
Faktureringsadress

Material

Materialbank

Anvisningar för det visuella uttrycket, Jytys logo,
bilder på ordförande samt broschyrer och handböcker

Cookieinformation

Social medier

#jyty #jytyläiset#ammattiliittojyty